W poszukiwaniu copywritera: freelancer, agencja czy platforma? Co wybrać?

W poszukiwaniu copywritera: freelancer, agencja czy platforma? Co wybrać?

Dobry copywriter to osoba, która dzięki swoim umiejętnościom pomoże Twojej firmie zaistnieć w internecie. Przedsiębiorcy, decydując się na pomoc specjalisty, często stają jednak przed trudnym pytaniem – co wybrać? Copywritera-freelancera, agencję reklamową, a może platformę z tekstami? Skąd mieć pewność, że otrzymasz teksty zgodne ze swoimi oczekiwaniami?

Copywriter – co wybrać?

Zanim przystąpisz do poszukiwania właściwej osoby do współpracy, powinieneś zadać sobie następujące pytania:

  • Czego dokładnie potrzebuję?
  • Ile tekstów chcę zamówić?
  • Czy zależy mi na jakości treści, czy mają być to teksty, które będą służyć wyłącznie zapełnieniu strony?
  • Jaki jest mój budżet?
  • Czy mam określony deadline?

Warto dokładnie zastanowić się nad powyższymi kwestiami, gdyż będą miały one znaczenie nie tylko dla Ciebie, ale i dla wykonawcy – na ich podstawie zleceniodawca będzie mógł wycenić zlecenie i określić czas jego realizacji.

Długo i drogo, ale dobrze – freelancer

Copywriter-freelancer to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na wysokiej jakości tekstów oraz bezpośrednim kontakcie z wykonawcą. Freelancerzy zazwyczaj świadczą usługi samodzielnie, w związku z czym masz pewność, że osoba, z którą się kontaktujesz, jest tą samą osobą, która zrealizuje Twoje zamówienie. Co więcej, jeśli zdecydujesz się na dłuższą współpracę, po pewnym czasie copywriter zacznie niemalże rozumieć Cię bez słów – doskonale będzie wiedział jakich tekstów oczekujesz.

Współpraca z copywriterem-freelancerem daje także ogromną kontrolę nad postępem prac oraz możliwość ustalania szczegółów w zasadzie w każdej chwili. Taki wykonawca zazwyczaj jest również najbardziej elastyczny – bez problemu dostosowuje się do wszelkich zmian w zleceniu.

Minusy? Po pierwsze, tzw. ograniczone moce przerobowe. Jeden copywriter nie będzie w stanie zrealizować dużego zlecenia w tak krótkim czasie jak agencja. Po drugie, cena. Teksty od freelancerów są dość drogie, ale wynika to z faktu, że jest to wypadkowa doświadczenia, wiedzy, warsztatu oraz ilości czasu i pracy (w tym researchu), którą trzeba włożyć w Twoje zamówienie.

Po trzecie, trzeba mieć na uwadze, iż jak w każdym zawodzie, na rynku znajdziesz zarówno lepszych, jak i gorszych copywriterów. Aby uniknąć problemów, warto przed podjęciem współpracy zweryfikować ich umiejętności (np. poprosić o portfolio czy zamówić płatny tekst próbny).

copywriting opole

Szybciej i drożej, ale dobrze – agencja reklamowa / copywriterska

Jeśli potrzebujesz dużej ilości tekstów w krótkim czasie, agencja to strzał w dziesiątkę. Będzie to również dobry wybór, jeśli poszukujesz świetnych tekstów i copywriterów, którzy są wyspecjalizowani w określonej dziedzinie (np. medycyna, motoryzacja, IT). Agencje reklamowe zazwyczaj mają duży przekrój pracowników (np. copywriterzy, graficy, programiści), dzięki czemu mogą zapewniać klientom kompleksową obsługę w zakresie promocji.

Jednakże wbrew pozorom współpraca z agencją niekoniecznie będzie idealnym rozwiązaniem dla każdego przedsiębiorcy. Jakie są minusy takiego rozwiązania?

  • Nie masz bezpośredniego kontaktu z podwykonawcą Twojego zamówienia.
  • Termin realizacji mniejszych zleceń będzie wydłużony ze względu na osoby pośredniczące w kontakcie na linii klient – podwykonawca.
  • Jeśli Twoim zleceniem zajmie się kilku copywriterów, otrzymasz teksty w różnym stylu i różnej jakości.
  • Znacznie wyższa cena niż w przypadku copywritera-freelancera (dodatkowa prowizja agencji).

Szybko i tanio, ale raczej nie dobrze – platformy dla copywriterów

Co łączy wszystkie platformy? Ma być tanio, szybko i najlepiej w dużych ilościach. Jeśli więc szukasz “zapychaczy” stron i tekstów SEO niskiej jakości to rozwiązanie dla Ciebie. Mając bardzo dużo szczęścia, uda Ci się na takim portalu znaleźć bardzo dobrego wykonawcę, z którym chętnie podejmiesz współpracę także w przyszłości.

Powyższe to jednak wyjątek, a nie reguła. Dlaczego? Stawki oferowane na platformach są zazwyczaj tak niskie, że żaden dobry i doświadczony copywriter nie podejmie się pracy na takich warunkach. Na platformach znajdziesz więc przede wszystkim początkujących adeptów pióra, którzy z reguły tworzą teksty niskiej, a nawet bardzo niskiej jakości. W zależności od wybranej przez Ciebie platformy może zdarzyć się też tak, że nie będziesz miał żadnego wpływu na to, kto wykona Twoje zamówienie.

Podsumowując, zanim podejmiesz ostateczną decyzję, dokładnie zastanów się jakich tekstów potrzebujesz i czego oczekujesz ze strony wykonawcy. Szukasz copywritera-freelancera? Odezwij się do nas – w sekcji Oferta znajdziesz wszystkie oferowane przez nas usługi.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *