Jak zorganizować konkurs na Facebooku? 3 najważniejsze zasady

Jak zorganizować konkurs na Facebooku? 3 najważniejsze zasady

Od dłuższego czasu Facebook jest zalewany konkursami, w których można wygrać właściwie wszystko – od mycia samochodu i zestawu kosmetyków, po materace, iPhone’y, a nawet… drewniane domki mieszkalne. Na czym polega problem? Ano na tym, że większość z tych promocji jest niezgodna nie tylko z regulaminem portalu, ale i polskim prawem. Aby pomóc Wam uniknąć wszelkich nieprzyjemności, przygotowaliśmy 3 najważniejsze zasady jak prawidłowo zorganizować konkurs na Facebooku.

Zasada 1: Unikaj loterii

Ile razy widzieliście konkurs, w którym “zwycięzca zostanie wyłoniony w drodze losowania”? Często, prawda? Niestety, większość z nich jest nielegalna. Zgodnie z polskim prawem każda loteria podlega pod Ustawę o grach hazardowych i musi co najmniej zostać zgłoszona do Izby Celnej. Jedynym odstępstwem od tej zasady są małe loterie fantowe.

Loterią jest każda gra, która uzależnia wynik (nawet w małej części) od przypadku.

Znamiona loterii spełniają więc wszystkie konkursy na Facebooku, w których rozstrzygnięcie wyniku odbywa się w drodze losowania. Wiele osób w ogóle nie zdaje sobie z tego sprawy, organizując promocje bez zaznajomienia się z przepisami. Warto jednak podkreślić, że w przypadku wykrycia takiego działania na organizatora może zostać nałożona grzywna. Polskie prawo przewiduje również karę pozbawienia wolności.

Zasada 2: Zapoznaj się z regulaminem Facebooka

Czy wiecie jak zorganizować konkurs na Facebooku zgodnie z jego regulaminem? Pozwólcie, że przywołamy część podpunktu zawartego w sekcji, Zasady dotyczące stron, grup i wydarzeń:

 

Do przeprowadzania promocji nie można wykorzystywać prywatnych osi czasu ani połączeń ze znajomymi.

 

Dalej Facebook mówi jasno – warunkiem wzięcia udziału w konkursie nie może być udostępnienie postu konkursowego na swojej osi czasu, osi czasu znajomego ani oznaczanie znajomych. W pozostałych punktach znajdziemy także następujące informacje:

  • odpowiedzialność za organizację konkursu i jego przebieg ponosi organizator,
  • każdy konkurs powinien posiadać regulamin, zawierający wszelkie niezbędne szczegóły i informacje,
  • organizator ma obowiązek przeprowadzić konkurs zgodnie z obowiązującym prawem (np. dostosować jego formę do przepisów, uzyskać niezbędne zgody i zezwolenia).

Zasada 3: Przygotuj regulamin konkursu

Jest to najmniej interesująca część organizacji konkursu. Dobrze skonstruowany regulamin umożliwi Wam jednak uniknięcie wszelkich możliwych problemów, w szczególności tych związanych z “konkursowymi wyjadaczami”, którzy… Cóż, będą szukać Waszych błędów i brakujących informacji. Warto zawrzeć tam wszystkie szczegóły, które będą interesować uczestników – czas trwania konkursu (włącznie z godzinami!), jego warunki, metoda rozstrzygnięcia czy sposób powiadomienia zwycięzców.

Gdzie opublikować regulamin? Bardzo dobrze w tej kwestii sprawdza się sekcja “Notatki”. Regulamin możemy podlinkować w treści postu konkursowego, a uczestnicy będą mogli podejrzeć dokument w każdej chwili na naszym profilu.

Podsumowując, nie powinniśmy robić tego, co widzimy najczęściej na Facebooku 🙂 Należy pamiętać, że zasięg pozyskiwany w wyniku takich konkursów często nie przynosi żadnych korzyści dla marki – udział w nich biorą osoby, które są zainteresowane wyłącznie zdobyciem czegoś za darmo, a nie naszą firmą, produktami czy usługami. Warto włożyć w organizację promocji więcej pracy, ale mieć pewność, że dotrzemy do osób, które nie są tylko liczbami w statystykach, a naszymi potencjalnymi klientami.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *